مزایا و کاربرد های ورق پلی اتیلن ( Polyethylene sheet )

شرحی مجمل و در عین حال کلی بر مزایا و کاربردهای انواع ورق پلی اتیلن یا همان ورق پلاستیک ارائه میگردد با امید به اینکه سودمند واقع گردد.

خواص حرارتی

ورق پلی اتیلن یک ترموپلاستیک است که نقطه ذوب آن با توجه به گرید پلی اتیلن بکار رفته در حدود 115 تا 130 درجه سانتیگراد خواهد بود .

بر اساس نوع مواد اولیه بکار رفته در ورق پلی اتیلن در دمایی کمتر از میزان یاد شده ( حدودا از 70 تا 110 درجه ) ورق شروع به نرم شدن کرده و حالت فرم گرفتن در آن شروع میشود که میتون برای مصارف ترموفرمینگ از آن استفاده کرد. دمائی که ورق پلی اتیلن در آن به خوبی کارائی دراد و دمای کار آن میباشد و بدون تغییر شکل و فرم میتوان از آن استفاده کرد محدوده دمای بین 25 تا 60 درجه است .

اشعه uv

ورق پلی اتیلن و به طور کلی ورق پلاستیکی در ابتدا در برابر اشعه uv مقاومت چندانی ندارد و اگر در محیط باز بکار گرفته شود به مرور زمان کمی تغییر رنگ میدهد که این مسئله هیچ ارتباطی با کیفیت مواد اولیه نیز ندارد و در طول زمان کارائی ورق در طول چند سال کاهش میابد . ولی میتوان این مسئله کاهش کیفیت را همان گونه که در این شرکت  با استفاده از فرمولاسیون مخصوص به خود انجام شده است را به حداقل رساند و یا برای کاهش تغییر رنگ تدریجی از مواد آنتی uv استفاده کرد که هر چند موثر است اما افزایش قیمت قابل توجهی در پی خواهد داشت . پس بهتر است که از ورق پلی اتیلن در مصارفی که برای دراز مدت در معرض اشعه uv هستند استفاده نشود یا از نوع آنتی uv استفاده شود . حالت سوم این است که با توجه به این مسئله که ورق پلی اتیلن یک ورق پلاستیکی ارزان قیمت است میتوان پس از یک یا چند سال آن را تعویض نمود .

خواص مکانیکی

ورق پلیمری علی الخصوص ورق پلی اتیلن خواص کششی خوبی دارد و محدوده استحکام کششی نقطه تسلیم در آن از 70 تا 140 ( kg/cm2 ) میباشد . در مقابل نیروی کشش مقاومت خوبی دارد و در عین حال در برابر ضربه و فشار مستحکم میباشد . سختی آن در حدود 55 تا 71 است و چگالی 0.9 تا نزدیک به 1 دارد . از دیگر خواص اینکه عایق خوب الکتریسیته است و همچنین وزن سبکی دارد که باعث میشود در آب شناور باشد.

خواص شیمیائی

از خواص شیمیایی این دست ورق ها میتوان به پایداری شیمیائی بالا ، مقاومت در برابر اسید و باز ، عدم جذب آب ، نفوذ پذیری کم بخار آب ، سوختن آرام با شعله آبی و بوی پارافین و چاپ پذیری در صورت اصلاح میتوان اشاره کرد .

اسامی

ورق پلی اتیلن در بازار با اسامی مختلفی نامیده میشود که به برخی از آنها اشاره میشود: ورق پلی اتیلن ، ورق پلیمری ، ورق اورتالن یا اورتالون ، ورق تفلن یا ورق تفلون ، ورق پلاستیکی ، ورق ژئو ممبران ، ورق پلیت ، فیلم پلاستیکی و ... و دارای اقلام ورق پلی اتیلن سبک و سنگین ، ورق پلی اتیلن ضخیم و نازک ، ورق پلی اتیلن عریض و ورق پلی اتیلن کم عرض و طویل ، ورق پلی اتیلن درجه یک یا دو ، ورق پلی اتیلن استخری ، ورق پلی اتیلن مشکی یا سفید یا رنگی .

کاربرد ها

از ورق پلی اتین میتوان به عنوان یک عنصر پیش ساخته بهداشتی در ساخت ظروف نگهداری مواد غذائی یا در بسته بندی مواد غذائی و بهداشتی ، ساخت ماشین آلات بسته بندی ، ساخت ادوات بهداشتی  و داروئی و پزشکی و کمک پزشکی ، وسایل کمک آموزشی ، وسایل بازی در پارکها و ... استفاده کرد .

همچنین بدلیل خواص نوری خوب در تزئین پارک ها و پیاده رو ها و تزئینات داخلی و هر جا که نیاز به نور پردازی غیر مستقیم باشد کارائی دارد . برای بورد پانچینگ در صنعت چرم یا تخته کاربر در کفاشی ، ساخت غلتک ، بوشینگ ، پوشش سطوح و چاله و قیف و سیلو ، در صنعت خودرو و دریانوردی و صنایع الکترونیک و صنایع پتروشیمی و .... کاربرد های فراوان دارد . شاید یکی از ملموس ترین جاهائی که بتوان برای کاربرد ورق پلی اتیلن نام برد که اکثرا با آن برخورد داشته اید استفاده در مغازه های قصابی و فروش مرغ است که از ورق پلی اتیلن به عنوان تخته کار برای قطعه کردن گوشت استفاده میشود . همچنین از این ورق برای ساخت دسته چاقو و سایر وسایل قصابی نیز استفاده میشود .